مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تدبیر و مدیریت آیت الله واعظ طبسی تولیت عظمای آستان قدس رضوی، مؤسسات گوناگونی برای تحقق اهداف فرهنگی- معنوی این آستان مقدس تشکیل شدند.
مؤسسة چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی نیز در سال 1362 با هدف چاپ وانتشار آثار ارزشمند در موضوعات علوم و معارف اسلامی و قرآنی و نیز علوم بشری تاسیس گردید.

در طول بیش از ربع قرن فعالیت پر ثمر، این مؤسسه توانسته است با تولید هزاران عنوان کتاب با شمارگانی افزون بر سی میلیون نسخه، کارنامه ای در خشان در ترویج و نشر فرهنگ و معارف اسلامی ارائه دهد و علاوه بر آن، نقشی بر جسته در اعتلای صنعت چاپ ونشر خراسان و شرق کشور ایفا نماید.

به دنبال ترسیم و تصویب چشم انداز بیست سالة آستان قدس رضوی با نگاه تحول خواه مدیریت عالی این آستان مقدس، انتشار قرآن کریم برای تأمین نیاز فکری و معنوی جهان اسلام و نیز زائران حرم ملکوتی حضرت ثامن الائمه علیه السلام به عنوان مهم ترین هدف این مجموعه فرا روی آن قرار گرفت.
برای تحقق این هدف می بایست توان فنی مؤسسه، متناسب با گستردگی فعالیت های فرهنگی آستان قدس رضوی و نیاز روز جامعه ارتقا یابد. از این رو سال 1386 سر آغاز تحولی شگرف، و حیاتی دو باره برای این مؤسسه به شمار می رود.

برنامة توسعه و ارتقای مؤسسه در چهار گام تعریف شد :
الف) مطالعات تکنولوژیک برای تهیة بهترین ماشین آلات برابر فن آوری روز دنیا
ب) فراهم نمودن مکان، تأسیسات و زیر ساخت های لازم
ج) آموزش و ارتقای دانش و مهارت کارکنان و تأمین نیروی انسانی توانمند و ماهر
د) به کار گیری سیستم های نوین مدیریت به منظور افزایش مستمر بهره وری و تضمین کیفیت

به خواست پروردگار متعال و در پرتو توفیقات حضرت رضا علیه آلاف التحیه و الثناء، دستاورد همت عالی تولیت عظمی و تلاش خستگی ناپذیر مدیران و کارکنان، چاپخانه ای مدرن و کار آمد با عنوان مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم که همزمان با عید غدیر خم سال 1430 قمری ( آذر ماه سال 1388 شمسی ) به بهره برداری رسید.

1) مجتمع چاپ وصحافی قرآن کریم آستان قدس رضوی بنا به اوامر و تصویب مقام منیع تولیت عظمی آستان قدس رضوی با هدف چاپ قرآن کریم در بالاترین مراتب کیفیت در جهان تأسیس گردیده است.

2) مطالعات مربوط به برپایی این مجتمع در سال 1386 آغاز شد و با پایان یافتن مطالعات در سال 1387 ماشین آلات مجتمع خریداری و در سال 1388 نصب و راه اندازی گردید.
این مجتمع، مجهز به تجهیزات و ماشین آلات بسیار مدرن است و از بالاترین کارآیی برای چاپ و صحافی قرآن کریم به صورت نفیس برخوردار است.

3) این مجتمع قادر است سالیانه 5 میلیون نسخه قرآن کریم در دو نوبت کاری چاپ و صحافی کند و همچنین در این مدت می تواند 5 میلیون نسخه کتاب با جلد شومیز تولید نماید.

4) مجتمع در شهرک صنعتی چهارطاقی در 25 کیلومتری جاده مشهد – چناران در زمینی به مساحت 22270 مترمربع با زیر بنای حدود 12000 متر مربع احداث گردیده است. بخشی از این زیربنا به واحدهای پشتیبانی اختصاص داده شده و قسمت عمده آن از سالنهای چاپ و صحافی و فضاهای پیش از چاپ و طراحی تشکیل شده است.

5) مجتمع چاپ وصحافی قرآن کریم آستان قدس رضوی از بالاترین فن آوریهای چاپ و صحافی برخوردار است و در نوع خود در کشور بی نظیر است.

مشهد- بلوار سجاد - ابتدای جانباز جنوبی - صندوق پستی 157/91735
تلفن: 3-37625001-051 سفارشات چاپ افست:37625004-051 سفارشات چاپ صنعتی: 37615525-051
مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم : 32461300-051

info [at] astanprint.com         www.astanprint.com