تولید وچاپ نوشت افزار کم رونق تر از همیشه
 تولید وچاپ نوشت افزار کم رونق تر از همیشه

تولید وچاپ نوشت افزار کم رونق تر از همیشه

 

همه ساله با نزدیک شدن به ماه مهر، موضوع چاپ و تولید انواع نوشت افزار و لوازم التحریر یکی از اهم فعالیت های اصلی و عمده موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی  است.

 

اما در اثر تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و رونق آموزش مجازی، تولید و عرضه این اقلام دچار کاهش چشم گیری گردیده است از طرفی دیگردر پی افزایش معنادار قیمت مواد اولیه و کاغذ و سایر نهاده های تولید این دست محصولات، موجب افزایش قیمت تمام شده محصول و در نتیجه کاهش قدرت خرید متقاضیان و مصرف کنندگان گردیده است.

 

کتب کمک آموزشی نیز دچار همین سرنوشت شده اند آنها به دلیل تغییر و اصلاحات هر ساله محتوا چنانچه چاپ شوند و در موعد مقرر به فروش نرسند عملاً سال بعد به عنوان ضایعات کاغذ محسوب خواهند شد.

 

تعطیلی ۲۵۰ مرکز فروش نوشت افزار در مشهد خود گواه بر این ماجرای تلخ است که این امر موجب کاهش سفارشات چاپی در این حوزه گردیده است.

 

«موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی» با استفاده از امکانات و توانمندی های بروز خود همواره یکی از مراکز تولید انواع نوشت افزار در طرح ها و قالب های متفاوت برای سفارش دهندگان خود بوده است.

 

با توجه به فعالیت مراکز آموزشی و دانشگاهی  در آستان قدس رضوی همچون دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)  و بنیاد فرهنگی امام رضا(ع) و نیاز این مجموعه ها به تولید انواع نوشت افزار و کتب آموزشی و کمک آموزشی ، این موسسه تولید این اقلام را جزو اولویت ها و برنامه های خود دانسته، بخش دیگری از تولیدات این حوزه نیز جهت ارائه و توزیع در فروشگاههای کتاب و سایر مراکز توزیع مورد استفاده قرار می گیرد.

 

استفاده از طرح های ایرانی و اسلامی و توجه به المان های فرهنگی و مذهبی در گرافیک و صفحه آرایی این محصولات استراتژیک و فرهنگ ساز از متمایزترین ویژگی های محصولات تولیدی این موسسه بوده است.

 

گرچه در این برهه زمانی عوامل متعدد موجب کاهش تولید نوشت افزار شده است اما امید می رود در دوران پسا کرونا و پس از واکسناسیون عمومی و بازگشایی مدارس ، دانشگاهها و سایر مراکزآموزشی شاهد رونق و حرکت در این عرصه فرهنگی باشیم .

تاريخ: ۱۴۰۰/۷/۲۲
 
نظرات کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:
مشهد- بلوار سجاد - ابتدای جانباز جنوبی - صندوق پستی 157/91735
تلفن: 3-37625001-051 سفارشات چاپ افست:37625004-051 سفارشات چاپ صنعتی: 37615525-051
مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم : 32461300-051

info [at] astanprint.com         www.astanprint.com