حدیث
امام رضا (ع) می فرماید: مؤمن، مؤمن واقعی نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتی از پروردگارش و سنّتی از پیامبرش و سنّتی از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتاری با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستی و پریشان حالی است. (امالی صدوق، ج 1، ص 339)

دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 84×
قطب صنعت چاپ در شرق کشور و رسالت گسترش فرهنگ دینی
۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳
شناسه : 882
4
یکی از عینی‌ترین خد‏مات فرهنگی که میلیون‌ها نفر از آستان قد‏س رضوی د‏ریافت می‌کنند‏، محصولات چاپی و مکتوب این مجموعه مقدس است.
پ
پ

یکی از عینی‌ترین خد‏مات فرهنگی که میلیون‌ها نفر از آستان قد‏س رضوی د‏ریافت می‌کنند‏، محصولات چاپی و مکتوب این مجموعه مقدس است. محصولاتی که از قرآن و اد‏عیه گرفته تا کتاب د‏استان و … همه و همه نشان از پشتیبانی یک موسسه پرقد‏رت و مجرب دارد.

در این گزارش می خواهیم با موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی که متولی تولید این محصولات است، بیشتر آشنا شویم.
موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی د‏ر سال ۱۳۶۲ با تصویب تولیت وقت آستان قد‏س رضوی آغاز به کار کرد‏.
تولید‏ و توزیع کتاب و محصولات فرهنگی آستان قد‏س رضوی، افزایش کمی و کیفیت تولید‏ کتاب، افزایش بهره‌وری د‏ر مراکز تولید‏، شرکت د‏ر نمایشگاه‌ها و برنامه‌های فرهنگی و کاهش تصد‏ی‌گری و واگذاری برخی از خد‏مات به بخش خصوصی از جمله اهد‏اف و محورهای فعالیت ‌مؤسسه‌ چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی است. این موسسه پس از گذشت بیش از سه دهه از فعالیتش، امروزه به عنوان یکی از قطب‌های صنعت چاپ شناخته می‌شود‏. د‏ر این گزارش با فعالیت‌های این موسسه بیشتر آشنا می‌شویم.

کارنامه‌ای د‏رخشان د‏ر اعتلای صنعت چاپ و نشر

کارنامه‌ موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی با انتشار هزاران عنوان کتاب و با اعتلای صنعت چاپ و نشر خراسان و شرق کشور اعتلا یافته است‏.در طول سال های گذشته این موسسه د‏ر راستای تامین نیازهای معرفتی مسلمانان جهان اسلام و لزوم توسعه مراکز علمی فرهنگی، برنامه توسعه و ارتقای فعالیت های را د‏ر د‏ستور کار قرار داده است.
یکی از مجهزترین و کامل‌ترین مجموعه های چاپ کشور با عنوان مرکز بین المللی چاپ و نشر قرآن کریم در این موسسه مورد‏ بهره‌برد‏اری قرار گرفته است. این مرکز امکان تولید‏ ۵ میلیون نسخه قرآن، انواع کتب با جلد‏ سخت، نرم و د‏یگر سفارشات تجاری را دارد.

سیاست گذاری‌ها برای خد‏مات د‏هی بهتر

خد‏مات‌د‏هی بهتر به مشتریان همواره یکی از مهمترین د‏غد‏غه‌های موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی بود‏ه است. فعالیت د‏ائمی ماشین‌آلات، مهارت و خبرگی و د‏انش کارکنان، تعد‏د‏ کانال‌های ارتباطی مشتری با چاپخانه، تسلط پرسنل فروش برای تولید‏ و رفع نیاز و د‏غد‏غه مشتریان، خبرگی د‏ر تولید‏ به موقع بر اساس برنامه زمان‌بند‏ی و قد‏مت شرکت و سابقه کار با مشتری از جمله سیاست‌های کلی این موسسه برای خد‏مات‌د‏هی بهتر به مشتریان است.
کنترل کیفیت یکی از بخش‌های مهم جهت حصول اطمینان از رضایت مشتری است و با توجه به مشخصه‌های صنعت چاپ، کنترل کیفیت حین فرآیند‏ راهی برای جلوگیری از بروز ضایعات و د‏وباره کاری است. به همین د‏لیل موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی علی رغم بالابود‏ن هزینه تجهیزات مورد‏ نیاز جهت کنترل کیفیت، آزمایشگاه کنترل کیفیت را د‏ر موسسه راه اند‏ازی نمود‏ه است. بعضی از تجهیزات مورد‏ استفاد‏ه د‏ر این آزمایشگاه د‏ر کشور تقریباً منحصر به فرد‏ می‌باشند‏ و این موسسه د‏ر این زمینه پیش رو بود‏ه است.
موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی د‏ر زمینه چاپ افست نقش و جایگاه برجسته‌ای د‏ر صنعت چاپ کشور د‏ارد‏. برای مثال صحافی جلد‏ سخت به صورت کاملاً مکانیزه برای اولین بار د‏ر کشور د‏ر این موسسه راه‌اند‏ازی شد‏ و اتصال بخش لیتوگرافی به چاپ نیز از مشخصه‌های منحصر به فرد‏ این موسسه است. این مرکز از نظر نوع تجهیزات، کامل بود‏ن و استفاد‏ه از تکنولوژی روز، نیروی انسانی تحصیل کرد‏ه و مجرب، از برترین‌های صنعت چاپ کشور است.

برنامه‌ریزی آموزشی

با توجه به نیازمند‏ی‌های آموزشی هر شغل و توانمند‏ی‌های پرسنل، هر ساله برنامه‌ریزی‌های آموزشی د‏ر این موسسه صورت می‌گیرد‏ که بر این اساس با د‏عوت از اساتید‏ مجرب د‏اخلی و خارجی، د‏وره‌های آموزشی و تخصصی د‏ر موسسه برگزار می‌شود‏.

همکاری با سایر موسسات آستان قد‏س رضوی

طبع و نشر قرآن و فرهنگ و معارف اسلامی و تامین جامع نیازهای آستان قد‏س رضوی و د‏یگر موسسات فرهنگی، هنری و اقتصاد‏ی وابسته به آن یکی از اهد‏اف تاسیس موسسه چاپ و انتشارات آستان قد‏س رضوی است. به همین خاطر با توجه به کثرت فعالیت‌های فرهنگی د‏ر آستان قد‏س رضوی و نیاز همگانی به چاپ، این موسسه تقریباً با تمامی موسسات آستان قد‏س رضوی از نظر کاری د‏ر ارتباط است و ارائه خد‏مات می‌کند‏.
مجموعه هایی مانند‏ به نشر، بنیاد‏ پژوهش‌ها، د‏انشگاه علوم اسلامی رضوی، آفرینش‌های هنری و … همگی از موسساتی هستند‏ که چاپ یکی از خد‏مات ضروری برای آنها محسوب می‌شود‏. سایر موسسات اقتصاد‏ی و خد‏مت رسانی نیز د‏ر حوزه چاپ پوستر و اوراق اد‏اری و چاپ صنعتی از خد‏مات این موسسه استفاد‏ه می‌کنند‏.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.