حدیث
امام رضا (ع) می فرماید: مؤمن، مؤمن واقعی نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتی از پروردگارش و سنّتی از پیامبرش و سنّتی از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتاری با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستی و پریشان حالی است. (امالی صدوق، ج 1، ص 339)

سه شنبه, ۱۸ بهمن , ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 84×
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بازدید از مرکز بین المللی چاپ ونشر قران کریم: حفظ و نشر فرهنگ و تمدن اسلامی، وظیفه همه مسلمانان است
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۳
شناسه : 1000
2
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینكه آثار منحصر به فرد بسیاری در نقاط مختلف جهان وجود دارد كه نشان دهنده فرهنگ و تمدن غنی اسلامی است، تصریح كرد: حفظ و نشر این آثار وظیفه همه مسلمانان است و باید از طریق تعاملات فرهنگی به‌طور جدی پیگیری شود.
پ
پ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، مهندس «مهدی عزیزیان» در بازدید از مراحل چاپ قرآن نفیس به خط «بایسنقر میرزا»، شاهزاده تیموری در مركز بین المللی چاپ و نشر قرآن كریم آستان قدس رضوی، ژرف‌نگری، هنر پروری و آشنایی با حوزه‌های گوناگون را به عنوان ویژگی‌های برجسته مدیریت در مجموعه آستان قدس رضوی برشمرد و گفت: مجموع این ویژگی‌ها كه در شخصیت آیت ا… واعظ طبسی، تولیت عظمای آستان قدس رضوی مشهود است، امروزه شرایطی را در این آستان مقدس فراهم آورده كه افراد توانمند و صاحب تخصص به‌خوبی می‌توانند پیشرفت كنند و مسؤولیتهای مهم را بر عهده بگیرند.

وی از آستان قدس رضوی به عنوان مجموعه‌ای مردمی و متعلق به حضرت رضا(ع) یاد و تأكید كرد: باید تمام ظرفیتهای موجود در این مجموعه برای خدمات رسانی به عموم آحاد جامعه و نشر فرهنگ و معارف اسلام ناب به كار گرفته شود.

تلاش برای حفظ میراث فرهنگی

وی با اشاره به بازنشر نسخه نفیس قرآن به خط بایسنقر میرزا با مشاركت سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد، مؤسسه آفرینشهای هنری و مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، از تلاشهای صورت گرفته برای عرضه عمومی این اثر تشكر كرد و افزود: بسیاری از نسخ خطی و آثار موجود در گنجینه آستان قدس رضوی منحصر به فرد هستند؛ از این‌رو حفظ و بازنشر این میراث ارزنده فرهنگی امری ضروری است و امروز با توجه به فناوری‌های موجود، بهتر از هر زمانی می‌توانیم ضمن بیرون آوردن نمونه‌های بی بدیل هنر اسلامی و ایرانی از فضای مخازن و موزه‌ها، آنها را در معرض دید هنرمندان، محققان و عموم علاقه‌مندان قرار دهیم.

مهندس عزیزیان رعایت اصل امانت‌داری در انتشار این آثار را مورد تأكید قرار داد و گفت: در انتشار آثاری به این نفاست و ارزش تاریخی، باید از هرگونه دخل و تصرف در اثر پرهیز شود و تمام تمهیدات و امكانات برای بازنشر اثر مطابق با نسخه اصلی اندیشیده و به كار گرفته شود.

تجمیع آثار مرتبط با آستان قدس رضوی

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین بر ضرورت رصد مجموعه آثار نفیس هنرهای اسلامی مرتبط با آستان قدس رضوی و وقفیات آن در موزه‌ها و مراكز علمی نقاط مختلف جهان تاكید كرد و با اشاره به قرآن بایسنقری به عنوان شاهد مثالی در این زمینه، عنوان كرد: در حال حاضر بخش اعظم این قرآن در گنجینه آستان قدس رضوی و بقیه در موزه‌های سراسر جهان نگهداری می‌شود، از این‌رو شایسته است پیگیری‌های لازم برای جمع آوری تصاویر سایر صفحات این قرآن و تجمیع آن در آستان قدس رضوی انجام شود.

وی افزود: افزون بر این، لازم است در راستای حفظ و پاسداشت خطوط نفیس به جای مانده از دوره‌های مختلف هنر اسلامی و ایرانی، مجموعه‌های وابسته به آستان قدس رضوی در زمینه آموزش هنرمندان جوان و همچنین بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا برای شناسایی رموز و ایجاد فرصت احیای خطوط ماندگار استادان برجسته ادوار گوناگون تاریخ ایفای نقش كنند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری با اشاره به وجود امكانات و تجهیزات پیشرفته و روز جهان در مركز بین‌المللی چاپ و نشر قرآن كریم آستان قدس رضوی، بر ضرورت بهره‌گیری حداكثری از ظرفیت این مجموعه تأكید و عنوان كرد: این امكانات باید در خدمت نشر گسترده آثار و ذخایر فرهنگی در مجموعه آستان قدس رضوی و سایر مجموعه‌ها قرار گیرد.

مهندس عزیزیان افزود: با توجه به شرایط مطلوب مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی، موسسه‌های فرهنگی و حتی مجموعه های اقتصادی وابسته به آستان قدس رضوی برای استفاده از ظرفیت های داخلی و همکاری های فیمابین، شایسته است سفارشات چاپی خود را از طریق این مؤسسه پیگیری کنند و متولیان مؤسسه نیز لازم است نیازهای تخصصی شركت ها در زمینه محصولات تجاری را احصا و با توجه به ضرورت ارایه بهترین کیفیت چاپ صنعتی، بسته بندی و سرعت عمل، تأمین نیازهای این حوزه را در دستور کار قرار دهند.

شایان ذكر است، قرآن نفیس به خط بایسنقر میرزا، شاهزاده تیموری بزرگترین قرآن نفیس موجود در جهان است كه بیش از ۱۴۰ صفحه آن در گنجینه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود و نسخه باز تولید شده این قرآن نفیس پس از طی مراحل چاپ، جلدسازی و صحافی، همزمان با دهه كرامت رونمایی خواهد شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.