حدیث
امام رضا (ع) می فرماید: مؤمن، مؤمن واقعی نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد:سنّتی از پروردگارش و سنّتی از پیامبرش و سنّتی از امامش. امّا سنّت پروردگارش، پوشاندن راز خود است،امّا سنّت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتاری با مردم است،امّا سنّت امامش، صبر کردن در زمان تنگدستی و پریشان حالی است. (امالی صدوق، ج 1، ص 339)

دوشنبه, ۱۷ بهمن , ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 84×
صادرات محصولات چاپی شاید وقتی دیگر
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
شناسه : 859
3
در چند سال اخیر روند صادرات محصولات چاپی در موسسه چاپ و انتشارت آستان قدس رضوی دچار مشکلات و اختلال گردیده است.
پ
پ

موسسه چاپ و انتشارت آستان قدس رضی جهت بهره گیری از ظرفیت های بین المللی خود ، طی سالهای گذشته درخصوص جذب سفارشات حوزه بین الملل اقدامات فراوانی را انجام داد که اهم این اقدامات شامل موارد ذیل بوده است:

– برقراری تورهای بازدید جهت سفارش دهندگان هیات خارجی جهت آشنایی با امکانات و محصولات

– حضور در نمایشگاههای تخصصی کشورهای همجوار

– پذیرش و تولید سفارشات حوزه های کتاب، بسته بندی و سلفون

– چاپ قرآن با ترجمه های غیر فارسی

اما در چند سال اخیر روند صادرات محصولات چاپی دچار مشکلات و اختلال گردیده است.

رفع تعهد ارزی از جمله مسائل به روز و جدیدی است که در سال های اخیر رواج یافته است. از سال ۱۳۹۷ بخشنامه ها و مصوباتی درباره نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات رواج یافت. برای رفع تعهد ارز حاصل از صادرات باید با هر بار خروج ارز از کشور به وسیله صادرات، متقابلاً ارزی وارد کشور شود.

هدف از این طرح رفع تعهدات ارزی، داشتن چشم انداز دولت از افراد و شرکت هایی است که کار صادرات را انجام می دهند تا با این کار ارز را دوباره به کشور وارد باز گردانند

باتوجه به امکان تولید محصولات چاپی مورد نیاز کشور های همجوار و همسایه در موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی از جمله انواع کتاب، بسته بندی و سلفون این موسسه طی سال های گذشته در خصوص صادرات محصولات چاپی اقدامات متعددی را برداشته است که تا سال ۱۳۹۸ روندی افزایشی و صعودی داشته است.

لیکن از سال گذشته علیرغم افزایش نرخ ارز و باط شدن دریچه های جدید برای صادرات محصولات چاپی

چندین ماه مرزهای به دلیل کرونا مسدود گردید و در ادامه براساس بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر رفع تعهد ارزی عملا کاهش صادرات محصولات چاپی رقم خورد.

زیرا با توجه به نزدیکی کشورهای هم جوار، مبادلات آنها بیشتر بصورت ریالی بوده و عملا انتقال ارز صورت نمی پذیرد و مشتریان خارجی تمایلی به پرداخت هزینه ها بصورت دلاری ندارند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.